آماده سازی لیفتراک برای فصل تابستان

با فرا رسیدن فصل تابستان و گرمی هوا لازم است لیفتراک خود را برای مقابله با هوای گرم آماده کنید.

بنابراین در ادامه این مقاله،خواهید دید که چه اقداماتی مطرح می شود برای اینکه لیفتراک شما با رعایت آنها در درجه حرارت نرمال کار می کند و تا حد زیادی از صدمات احتمالی ناشی از دمای زیاد و نور شدید خورشید مصون می ماند.

بررسی و حفظ مایع خنک کننده در سطح مناسب

یکی از دلایل شایع از کار افتادن بسیاری از لیفتراک ها در فصل تابستان کم بودن سطح مایع خنک کننده و عدم توجه کابر به دمای موتور می باشد.

مانند بسیاری از مواد، مایع خنک کننده موتور نیز دارای عمر مفید می باشد. توجه داشته باشید که تعویض به موقع مایع خنک کننده بسیار ضروری است.

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که به جای مایع خنک کننده از آب استفاده می شود که این عمل در درازمدت باعث نقص در کارکرد موتور می شود.

یکی دیگر از معایب استفاده از آب این است، که آب دارای نقطه جوش کمتری نسبت به مایع خنک کننده است که این امر باعث می شود موتور در دمای بالاتری نسبت به حالت ایده آل کار کند و در نتیجه موجب فرسودگی زود هنگام اجزای سیستم خنک کننده (فن) و موتور خواهد شد.

جای مایع خنک کننده

جای مایع خنک کننده

فن موتور را به صورت منظم بازرسی کنید

فن نقش موثری در خنک نگاه داشتن دمای موتور لیفتراک دارد چرا که با کارکرد خود باعث خروج هرچه سریع تر گرما از محفظه موتور لیفتراک می شود. بنابراین فن موتور را به صورت منظم چک کنید و در صورت معیوب بودن سریعا به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. اگر فن به درستی کار نکند دمای موتور افزایش می یابد و موجب آسیب به آن خواهد شد.

فن لیفتراک را چک کنید

فن لیفتراک را چک کنید

تسمه های موتور را بررسی کنید

تسمه ها نیز یک قطعه حیاتی در جهت حفظ دمای مناسب موتور می باشد. تمسه ها در بسیاری از لیفتراک ها نیرو را از میلنگ گرفته و به بخش های مختلف (فن، پمپ مایع خنک کننده) انتقال می دهند و باعث کارکرد آن ها می شوند.

در ادامه باید بگوییم ایجاد هر گونه نقص در تسمه موجب کاهش یا قطع جریان آب و هوای سیستم خنک کننده و افزایش دمای موتور خواهد شد. دقت کنید که تسمه فرسوده ممکن است در حین کار پاره گردد، پاره شدن تسمه و عدم آگاهی اپراتور از وضعیت، منجر به بروز مشکلات بزرگ برای موتور خواهد شد که تعمیرش هزینه بسیار زیادی خواهد داشت.

تسمه لیفتراک

نمونه ای از تسمه های لیفتراک